הפקולטה למדעי הרוח I אוניברסיטת חיפה - ברכות חמות לפרופ' גד גילבר על זכייתו באות יקיר אילמ"א ולפרופ' מיכל סובל בפרס א.מ.ת -  06.06.2019
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ברכות חמות לפרופ' גד גילבר על זכייתו באות יקיר אילמ"א ולפרופ' מיכל סובל בפרס א.מ.ת -  06.06.2019

חברים וחברות,
אני שמח לבשר על זכייתו של חברנו, פרופ' גד גילבר, באות יקיר אילמ"א על תרומתו לקהיליית המזרחנים ולחקר ההיסטוריה החברתית-כלכלית במזרח התיכון. להלן נימוקי השופטים שהוקראו במושב המליאה של האגודה:
"פרופ' גד גילבר הוא חוקר בעל שם עולמי בחקר ההיסטוריה הכלכלית-חברתית של המזרח התיכון המודרני. מחקריו מתמקדים בחקר כלכלת איראן במאה ה-19, בחקר התפתחויות כלכליות במאה ה-20 במצרים, בקרב הפלסטינים, ובהיבטים כלכליים של יחסי ישראל-ערב. הוא מראשוני ההיסטוריונים הכלכליים בארץ שסללו דרך לחוקרים ותלמידים רבים. מחקריו שינו את התפיסות שהתקיימו במחקר לגבי העדר יזמות מוסלמית, והציגו תמונה הפוכה על סמך מחקר היסטורי מעמיק המציג את חשיבותם של היזמים והסוחרים המוסלמים בכלכלה המקומית. פרופסור גילבר למד היסטוריה של המזרח התיכון וכלכלה באוניברסיטה העברית. הוא המשיך ללימודי דוקטוראט ב-SOAS שבלונדון שם כתב עבודה פורצת דרך על הרקע הכלכלי שהוביל למהפכה החוקתית האיראנית וכינון החוקה ב-1906. מחקרו חשף, בין השאר, את התרומה החשובה של שכבת הסוחרים-יזמים על תהליכים אלה. חיפוש זה אחר ההקשר או התוצאה הפוליטית של תהליכים כלכליים עובר כחוט השני בחלק ניכר מחיבוריו המדעיים. למשל, מחקריו מדגישים את ההשפעה הפוליטית של השתלטות משקי הנפט המפרציים על חברות הנפט המג'וריות שפעלו בתחומן או את השפעת ההיפר-פיתוח שהביאה להיפר-אינפלציה שהתחוללו באיראן לאחר מהפך מחירי הנפט על התמוטטות משטר השאה בראשית 1979. פרופסור גילבר חקר תחומים נוספים ביניהם תהליכים דמוגרפיים במזרח התיכון –בייחוד של המצרים והפלסטינים - תוך הדגשת הקשר בין התנאים הכלכליים, הפוליטיים והחברתיים לבין התפתחויות דמוגרפיות. הוא העמיד דורות של חוקרים ותלמידים שחלקם נמצא בעמדות מפתח באוניברסיטאות השונות בארץ. הטקסטבוק שכתב על כלכלת המזרח התיכון בעת החדשה ואשר יצא לאור ב-1990 מלווה את הסטודנטים בקורסי היסטוריה כלכלית של המזרח התיכון עד היום. פרופסור גילבר כיהן, פעמיים, כראש החוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה, היה ראש ארגון הסגל האקדמי, ורקטור אוניברסיטת חיפה. בכל תפקידיו התבלט כמנהיג ערכי, מתחשב, הנוהג בכבוד וביושרה עם הקולגות שלו ועם תלמידיו, או במילה אחת – מענטש אמיתי".

יישר כח, גדי, וברכות חמות.

פרופ' גור אלרואי - דיקן הפקולטה.


שלום לכולם,

הבוקר התבשרנו על זכייתה של עמיתתנו, פרופ' (אמריטה) מיכל סובל, בפרס א.מ.ת בתחום היסטוריה כללית לשנת 2019.

פרופ' סובל נמנית עם החוקרים המובילים בארץ ובעולם בחקר ההיסטוריה של ארצות הברית.  מחקריה על חיי העבדים האפרו-אמריקנים והשפעתם על התרבות האמריקנית הם בין החשובים והמשפיעים ביותר בתחום. בכל מחקריה חצתה סובל גבולות דיסציפלינריים ועבודותיה הן דוגמה ומופת למחקר בין-תחומי פורה, מעמיק ועשיר. ספרה הראשון Travelin' On, 1979, עוסק בהיסטוריה הדתית של אפריקאים-אמריקנים משועבדים וחופשיים במאה ה-19. ספרה השני The World They Made Together, 1988, בוחן את יחסי השחורים והלבנים בווירג'יניה של המאה ה-18. ספרה השלישיTeach Me Dreams, 2000, בוחן את עולם החלומות של האמריקנים בשנים 1840-1740. לטענת סובל, תקופה זו, תקופת המהפכה ועיצוב הרפובליקה החדשה, הייתה גם תקופה מכרעת בעיצוב ה'אני' הפרטי והקולקטיבי של האמריקנים. בספרה הרביעי Painting a Hidden Life: The Art of Bill Traylor, 2009, עוסקת פרופ' סובל בחייו ובעבודתו של הצייר האפרו-אמריקני ביל טריילור, שעבודותיו זכו לעניין רב.

פרופ' סובל, ילידת ארצות הברית, הצטרפה לחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת חיפה בשנת 1968 ובו חקרה והעמידה דורות של תלמידים עד לפרישת בשנת 2006. היא שימשה כיו"ר האגודה ללימודים אמריקנים בישראל בראשית שנות השמונים ובשנים 2006-2001 עמדה בראש המרכז לחקר ארצות הברית באוניברסיטת חיפה. פרופ' סובל פעלה רבות לקידום תחומי מחקרה בארץ ובעולם במסגרת כנסים מדעיים ואגודות מקצועיות. בנוסף לעבודתה המחקרית היא לקחה חלק בארגון מספר כנסים בין-לאומיים חשובים. אחד החשובים בהם הניב את הספר Through a Glass Darkly, 1997, אותו ערכה יחד עם רון הופמן ופרדריקה טוייטה. לאות הוקרה על פעילויותיה המחקריות ולציון השפעתה הרבה על המחקר ההיסטורי האמריקני העניקה לה האגודה ההיסטורית האמריקנית בשנת 2011 את התואר 'חברת כבוד'.

ברכות חמות למיכל על זכייתה בפרס,
פרופ' גור אלרואי - דיקן הפקולטה.