תכניות לימוד חדשות

Photo by Tim Gouw on Unsplash

תכניות בינלאומיות

מידע כללי על תכנית אופקים

תכנית אופקים מאפשרת לתלמידים בעלי פוטנציאל אישי גבוה וסקרנות אינטלקטואלית יוצאת דופן לחוות ולהתמודד עם מגוון גדול של תפישות עולם אקדמיות, באווירה תומכת ומאתגרת. לשם כך אנו מציעים מגוון קורסים, שתכליתם לעודד חשיבה ביקורתית, כתיבה מדעית והכרת כלי המחקר הנהוגים בתחומים השונים של מדעי הרוח והחברה. לצד שעורים ייעודיים הניתנים לתלמידי אופקים על-ידי טובי המרצים באוניברסיטה, התכנית מאפשרת חופש בבחירת קורסים מכל החוגים ובכל הדרגים.
התלמידים נהנים מהרצאות העשרה הניתנות על-ידי אנשי מחקר, תרבות וספרות במסגרת הסמינר המחלקתי.
התלמידים בתכנית זוכים ליחס אישי, ליווי והדרכה צמודים לאורך שלוש שנות לימודיהם.
התכנית מאפשרת לתלמידים להשתלב במחקר ובפעילות חברתית למען הקהילה. התכנית נלמדת במסגרת דו-חוגית.


תכנית אופקים מציעה:

– תכנית לימודים רב-תחומית מגוונת המשלבת קורסים ייעודיים לתלמידיה ביחד עם חופש בחירה מלא של קורסים מכל החוגים באוניברסיטה, כולל תארים מתקדמים ולימוד שפות זרות.
– למידה בסביבה ייחודית אשר מעניקה ליווי אקדמי אישי לכל תלמיד ומטפחת אותו להצלחה ולמנהיגות באקדמיה ומחוצה לה.
– השתתפות בסמינרים מחלקתיים ייחודיים הניתנים לתלמידי התכנית על-ידי המרצים המובילים בתחומם במחקר, בתרבות ובספרות.
– השתתפות בסיורים לימודיים ייחודיים לתלמידי התכנית, המאפשרים הסתכלות שונה על אתרים ומוסדות שונים בארץ ומפגש עם אישים מרכזיים.
– התכנית מעודדת את תלמידיה לקחת חלק בפעילויות חברתיות למען הקהילה כחלק בלתי נפרד מהשתייכותם למועדון תלמידי אופקים.
– התכנית מעניקה פטור מלא משכר לימוד לשנת הלימודים הראשונה וכן פטור מלא גם לשנה השנייה והשלישית בהתאם להמשך העמידה של התלמיד בקריטריונים של התכנית.

תכנית משותפת עם משפטים
תלמידי התכנית המשותפת עם החוג למשפטים חייבים ב-52 נ"ז (במקום 60 נ"ז).

החוג ללימודי א"י  והחוג לתולדות ישראל
תכנית רודרמן ללימודי יהדות ארצות הברית היא תוכנית לתואר שני העוסקת במגוון נושאים הקשורים ליהדות ארצות הברית, לחברה האמריקנית ולקשר החשוב וארוך השנים עם מדינת ישראל והחברה הישראלית בעבר ובהווה. התכנית כוללת סיור לימודי בן עשרה ימים בארצות הברית ומפגש בלתי אמצעי עם יהדות אמריקה, היכרות עם סטודנטים יהודים-אמריקניים, אישי ציבור בולטים, ביקור במוזיאונים והרצאות אורח. התוכנית מיועדת לסטודנטים מצטיינים המבקשים להעמיק את ידיעותיהם על יהדות אמריקה, המדברים אנגלית שוטפת ומעוניינים לקחת חלק בחוויה אקדמית ואינטלקטואלית יוצאת דופן.
סטודנט שיתקבל לתוכנית זכאי למלגה בגובה 5,000 דולר;
כיסוי מלא של עלות הקמפוס בארצות הברית (באחריות הסטודנט לדאוג לביטוח בריאות, לוויזה ולדרכון בתוקף).
מספר המקומות לתוכנית מוגבל והקבלה על בסיס הצטיינות וראיון אישי.

היחידה הרב תחומית ללימודי פולין

מטרת היחידה היא ליצור מרכז בינתחומי שיסייע בהפצת ידע כללי על פולין, ההיסטוריה, התרבות, הכלכלה, הפוליטיקה, והחברה שלה. היחידה מציעה קשת רחבה של קורסים בינתחומיים על פולין בהקשרים שונים ותוכנית מחקר מעניינת לסטודנטים לתארים מתקדמים ממחלקות שונות אשר עוסקים היסטוריה פולנית קדם-מודרנית ועכשווית, ספרות, תרבות, אמנות, מחשבה פוליטית, כלכלה, ועוד. HIUPS מיישמת פרויקטים מדעיים משותפים פולניים-ישראליים ותומכת בחילופי סטודנטים וחברי סגל אקדמיים. היחידה עורכת כנסים אקדמיים והרצאות אורח, וכן אירועי תרבות הפתוחים לקהל הרחב. היא מציעה קורסים בשפה הפולנית במספר רמות של מיומנות. היחידה מציעה מספר מצומצם של מלגות ומענקי מחקר לסטודנטים מצטיינים לתארים מתקדמים ולפוסט דוקטורנטים, המבצעים מחקר מדעי באיכות גבוהה שקשור לפולין והסביבה התרבותית שלה .

טופס הרשמה

March, 3 – Yiddish, Jewish-Polish and Polish Theater: Transnational Perspectives (12:00-16:00, room 604)

 

היחידה הרב תחומית ללימודי פולין מציעה לכלל הסטודנטים-יות קורסי שפה בפולנית ברמות שונות. הקורסים מיועדים גם למתחילים-ות שאין להם-ן הכרות מוקדמת עם השפה וגם למי שרכשו ידע בשפה הפולנית בעבר. כמו כן לימודי השפה מותאמים לסטנדרטים בינלאומיים ונועדו גם למי שמעוניין-ת להתקדם בין הרמות השונות החל מ A1, A2 וכן הלאה. מטרת קורסי השפה שאותם מציעה היחידה הרב תחומית ללימודי פולין היא להקנות לסטודנטים-ות שלנו מיומנויות שיחה, האזנה ואוריינות בשפה הפולנית. הן באופן פרונטלי, בכיתה, והן באופן מקוון דרך הזום, ניתנת לסטודנטים-ות ההזדמנות להאזין, לקרוא ולכתוב בפולנית וכן לתרגל שיחה זה-ו עם זה-ו, תוך כדי ליווי של מרצה מקצועית ובעלת ניסיון. בקורסים למתחילים-ות נלמדים יסודות השפה הפולנית ונרכשות מיומנויות בסיסיות של כתיבה וקריאה ושל ניהול שיחה, ברמה A1. בקורסים למתקדמים-ות, המיועדים למי שכבר פיתחו מיומנויות אוריינות ותקשורת בסיסיות, נרכשות מיומנויות אוריינות חיוניות למחקר ולקריאה של טקסטים מגוונים בשפה הפולנית וכן מיומנויות תקשורת מתקדמות שמאפשרות לנהל שיח עם דוברי-ות פולנית, ברמה A2, כמו גם ברמות גבוהות יותר . במהלך השיעורים נחשפים-ות הסטודנטים-ות לעמודי התווך של התרבות הפולנית, ההקשרים היהודיים בתוכה והביטוי של כל אלו בפולין העכשווית.

היחידה מציעה לסטודנטים-ות שמתעניינים-ות בלימודי השפה הפולנית אפשרות להירשם בנוסף לקורסי שפה אינטנסיביים בפולין, בין אם במהלך חופשת הקיץ או במהלך השנה האקדמית, ולהנות מהזדמנות יוצאת דופן לרכוש ולהעמיק את ידיעותיהם-ן בשפה הפולנית וכן להכיר את פולין על האוניברסיטאות השונות שלה.